Azərbaycanda tədbirlər və konsertlərƏlaqə
Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Milli Dram Teatrı
Naxçıvan şəhərində yerləşən Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Milli Dram Teatrı Azərbaycanın mühüm mədəniyyət qurumudur. 1883-cü ildə dramaturq Eynəli bəy Sultanovun səyi ilə əsası qoyulan teatr öz fəaliyyətinə Cəlil Məmmədquluzadənin əsəri ilə başlamışdır. 1922-ci ildə Dövlət Dram Teatrı statusu almışdır ki, bu da onun inkişafında əlamətdar mərhələ olmuşdur.
Teatr repertuarının rəngarəngliyi, o cümlədən həm Azərbaycan, həm də dünya klassiklərinin əsərləri ilə məşhurdur. Onun səhnəsində Hüseyn Cavid və Cəfər Cabbarlı kimi görkəmli dramaturqların pyesləri tamaşaya qoyulmuşdur. İkinci Dünya Müharibəsi illərində burada tanınmış müəlliflərin vətənpərvərlik əsərlərindən ilhamlanan tamaşalar səhnələşdirilib.
1965-ci ildə teatra Cəlil Məmmədquluzadənin adı verilib və memar Həsən Məcidovun layihəsi olan binası memarlıq abidəsidir. 2012-ci ildə binanın bərpası başa çatdırıldı ki, bu da teatrın fəaliyyətini yenilənmiş şəraitdə davam etdirməyə imkan verdi.
Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini və tarixini əks etdirən teatr tamaşalarından zövq almaq üçün resursumuz vasitəsilə də biletləri əldə edə bilərsiniz.